Що таке історичний хомаж?

320

Дана стаття — з дружньої нам проекту HomageForum.ru . Сайт присвячений любителям hand made. Тобто, людям, які вважають за краще самі, або за участю майстрів, створювати свої власні годинники. Головний акцент сайту — історичний хомаж.

Саме слово «hommage» в перекладі з французької безпосередньо (без контексту) позначає – данину. Але і без контексту переклад вже багатообіцяючий. У загальному і цілому, стосовно до предметів, що це означає: в честь чого-то, з мотивів. Ну, або по-російськи – за образом і подобою. Не в сенсі — підробити, а в сенсі: відтворити подібне в естетичних цілях.

Предок годин Panerai — Rolex. 1926-й рік

В даній статті ми будемо розглядати хомаж-годинник. Тільки в нашій країні ставляться до хомажам як до підробок. Чому б це? В Європі і США дуже багато фанатів хомажа і ніхто не називає їх поддельщиками. Різниця, мабуть, в економічному добробуті населення. У нашій в основному бідною та нещасною країні завжди були проблеми з цією справою. І будь-яка людина, що вирвався з трясовини середнього класу, намагається «відірватися по повній». Якщо машини, то найдорожчі, якщо жінки – найкрасивіші і недоступні, якщо годинник – самі наворочені. Підсвідомо ці люди «понти колотять» скрізь і у всьому. Здоровенні «голдовые (або платинові) котли» на руці з написом Audemars Piguet Royal Oak Offshore повинні викликати трепет у «быдлонаселения», однак це говорить лише про відсутність естетики у власника «котлів». Весь їхній вигляд говорить тільки про одне: тремтіть і поважайте. Тому такі люди ніколи не потерплять (на відміну від лагідних європейців чи американців) того, що хтось посмів наблизиться до їх святая святих – їх прайду.

Але не будемо зараз про нуворишах. Ми – про годинник. Отже, хомаж – це годинник, що повторюють форм-фактором які-небудь інші години (які, відповідно і раніше були зроблені). Ті години, які зарекомендували себе чим-небудь. Красою форми, стилем, зручністю, вишуканістю, пов’язаних з ними яких-небудь подій…

Це — Rolex Submariner
Це — китайська Parnis

Це — німецький Steinhart
А це — японський Orient.

Та що це? Підробки Rolex? Ні, взагалі-то, це саме — хомаж.

Найпоширеніший у світі хомаж – це хомаж Ролекса. Не менше двох десятків (і це – тільки найбільш відомі) годинникових фірм виробляє годинники, сильно нагадують Ролекс. Деякі – навіть просто копіюють. Неміряно хомажей зроблено за мотивами «пілотських» і «штурманських» годин фірм Лако і Аристо та ін., випускали їх в період Другої світової війни для німецьких льотчиків.

Перед вами годинник періоду Другої світової війни

Ну-с, Ролекс – Ролексом, Пілоти — Пілотами, а говорити будемо про — Панерай, хоча створювалися італійські-диверсантские саме за безпосередньої участі фірми Ролекс (Панерай до цього займалися виключно виробництвом морського навігаційного обладнання). Форм-фактор корпуса Радиомира прийшов від Ролекс-Уйстер, механізми — Ролекс. Взагалі, Панерай заслужили свою увагу незвичайним по тим часам (30-ті роки ХХ століття) форм-фактором і взагалі походженням. Бо створені вони були для італійських бойових плавців. Одне тільки це вселяє повагу: великий (47 мм) корпус, висока читабельність циферблата (підсвічування – люмінофор на основі солей радію) і величезна на ті часи водозахист – 300 метрів!

Цікава особливість і характерна риса годин Панерай, а саме: лаконічність циферблата — сталася саме через радіоактивності люмінісцентного складу, що містить радій. Менше міток — менше опромінення. Плюс до цього — на глибині видимість досить погана і коли підводник працює на глибині, особливо в забрудненій мулистій воді, інформативність циферблата годин має бути достатньо чіткою (і не тільки годин).

Затребуваність годин у населення з’явилася після того, як вельмишановний С. Сталлоне зробив бренду добрячу рекламу, раскупая ящиками годинник і роздаровуючи їх знайомим, друзям і родичам. Дон Сильвестр побачив ці години після того, як у 1993-му році Панерай вперше випустила на відкритий продаж свої підводні хронометри. Причому, для цивільного населення розмір корпуса годинника був спеціально зменшено з 47 до 44мм. Власне, завдяки зусиллям товариша Рембо і постійним компостуванням менеджерами компанії мізків покупців історіями про знаменитих італійських підводників, бренд сплив на поверхню годинникової індустрії. І мало того, що сплив, а ще й опинився в лавах лакшері-годин. З іншого боку, де йому ще бути, якщо всі друзі і знайомі Сталлоне – відомі публічні люди?!

Вперше годинник Панерай «засвітилися» на великому екрані (а стало бути, отримали в некоторм роді — широку популярність) у 1996-му році у фільмі «Daylight» (Денне світло), де крутий рятувальник Сталлоне вызволял із затопленого тунелю потрапили в біду пасажирів. Фірма так розчулилася, що в честь кіно-ідола була випущена серія годинників під назвою «Slytech» (в миру Сильвестра близькі знайомі та друзі називають просто — Слай, звідси і пішла). Сталлоне збентежився і сказав, що це вже занадто. Цю серію з виробництва зняли. Але серія годинників «Daylight» продовжує випускатися і донині.

Panerai PAM218A серії «SLYTECH». 1996-й рік.

Ось тут і почали згадувати про ті, найперші, диверсантские». Хвать, а їх немає! Як так? А ось так! Частина годин була знищена через небезпеку радіоактивності (в бетон і — в море), частина прийшла в непридатність в результаті суворої експлуатації і тільки самий мізер сімейства дозволив собі зберегтися. Вся «принадність» ситуації полягає в тому, що всі годинники були – штучні. Тобто, кожні годинник робилися і збиралися вручну з тих запчастин, які були на той момент під рукою. Тобто, кожен військовий Радиомир (названий так саме з-за тієї суміші солей радію, що йшла на люмінофор) – був унікальний. Від більшості примірників залишилися тільки фотографії і начерки за спогадами.

Ось тут і починається історія про те, як люди стали робити годинник, яких вже практично не залишилося. Тобто – історичні хомажи. Збираються такі години – по-різному. Любителі багатший можуть собі дозволити придбати оригінальні запчастини і зібрати з старого корпусу, механізму, стрілок, циферблата — годинник. Але справа не тільки в грошах. Ще і в тому, що кількість цього оригінального мотлоху – теж обмежена. І тут на допомогу приходять майстри. Один вытачивает корпусу, робить скла (історично правильні скла – плексигласс). Інший виготовляє циферблати і стрілки. Третій шиє ремінці. Четвертий ллє баклі-застібки. А п’ятий – все це збирає, попередньо купивши механізм.

Відповідно, кожен власник годин хоче, щоб вони були схожі на оригінал. Тобто, з нанесеними по всій формі написами (якщо вони були в оригіналі) та іншими позначками. Деякі власники воліють, щоб їх дітища мали «втомлений вигляд, тобто щоб годинник виглядали так, як ніби їм і справді за 80 років, інші воліють вид «як нові». Справа смаку.

Але найголовніше полягає в питанні: а підробка це? Будь хомажист скаже вам: «Ні в якому разі!!! Адже такі годинники більше не випускаються! Підробка – на що? На те, чого немає?» І потім, як такі годинники можуть вважатися підробкою, якщо вони зібрані для особистого користування, а не з метою перепродажу?

Загалом, це зрозуміють в основному тільки європейці і американці, які давно із захопленням займаються будівництвом» історичних хомажей. У Росії ситуація інша. Власники сучасних оригінальних годин Панерай, що стоять часом десятки тисяч доларів, презирливо оттопырят губу і презирливо процедят крізь зуби: «Ніщеброди, підробщики!» А як інакше? Вони ж ці годинники – «заробили»! І некисло за них відвалили! А тут якийсь Вася з’являється на сцені і показує всім, що є власником годин того ж бренду, тільки зібраним вручну та коштує у десять разів дешевше сучасного оригінал…

Друзі! Сподіваюся, ви мене правильно зрозуміли. Хто який висновок зробив – справа особиста. Я ж прошу про одне: не треба говорити про те, в чому не розбираєшся (той же термін: хомаж) і робити «распальцовку», показуючи всім, який ти крутий і багатий. Кожен багатий по-своєму. Хто грошима, а хто-то – духом і знаннями…

Більше фото — на сайті homageforum.ru